אתה נמצא כאן: ראשי / האנשים מאחורי הקלפים / אודות-אורן לידור

אודות-אורן לידור

נכתב באוגוסט 2010 ע"י אורן לידור –

הרומן שלי עם משחק הברידג' החל לפני השחרור. בצבא הייתי חובש קרבי. בחצי השנה האחרונה של השרות עברתי למרפאה של הגדוד (פחות אימונים ושהיה בשטח, יותר יציאות הביתה..). ומה עושים חובשי המרפאה כל היום? – משחקים וויסט (מעין מיני ברידג') . יום אחד הגיע חובש מילואים ולימד את כל חובשי המרפאה ברידג'. נראה היה שגם הוא למד את המשחק לא מזמן כי אחרי 2 ידיים בדיוק כבר ראיתי שאני מבין הרבה יותר טוב ממנו את המשחק.. ההכרזות הבסיסיות שלימד אותנו לא היו הגיוניות כלל וכלל. מנקודה זו ואילך תפס אותי המשחק חזק ואני תפסתי בחזרה: פיתחתי שיטת הכרזות חדשה לגמרי שנראתה לי הגיונית במטרה לשפר עוד ועוד את השיטה הפרימיטיבית והבלתי הגיונית שלמדתי. לימדתי את אחי (תומר, שהיה שותפי הראשון) ועוד כמה חברים , ויצאנו לדרך..בתחילה שיחקנו ברידג' ביתי אבל אחרי כחצי שנה פגשנו שחקן ( שבא להשלים יד בברידג' הביתי ) והוא אמר שכדאי לנו לעבור לשחק תחרויות במועדונים (לא ידענו שיש דבר כזה..). אז יום אחד הגענו, אחי ואני , לבית אמריקה, המועדון הגדול ביותר שהיה אז בת"א. הפעם הראשונה הייתה קשה. לא הבנו את ההכרזות של השחקנים האחרים וכולם התלוננו על ההכרזות שלנו. עיקרי שיטת ההכרזה שלנו:

  1. פתיחה של 1 : 16+ נק' כל חלוקה או: 11-15 נקודות, לפחות חמישייה בקלאב, יד לא מאוזנת. על 1 עונה המשיב בנקודות: 1 = 0-6 , 1 = 7-9 , 1 = 10-12 (ללא קשר ל- // ) . כל הכרזה מעל מבטיחה 13+ וטבעית. כל הכרזה כעת של הפותח תהיה טבעית עם 16+ נק'. חזרה ל – 2 תראה פתיחה רגילה עם קלאב טבעי.
  2. פתיחה של 1 : יד חלוקתית שבה יש שישייה + רביעייה (חלוקה 6-4 ) בסדרות כלשהן (לאו דווקא דאימונד) 10-15 נק' או: 11-15 נקודות , לפחות חמישייה בדאימונד, יד לא מאוזנת. על תשובה מהשותף מראים בהכרזה הבאה את השישייה הארוכה (השותף יכול לשאול גם על הרביעייה) או שמכריזים 2 כדי להראות דאימונד טבעי.
  3. 1/ 1 : לפחות חמישייה , 11-15 נק' .
  4. NT1 : 11-16 נק' , ללא סינגלטון וללא חמישייה במייג'ור. יש 3 סוגי סטיימן בתשובה: 2 = 12+ נק', 2 – 9-11 נק' , שניהם שאלות לרביעיות במייג'ור. אין טרנספר (2/ 2 טבעי – לא בהכרח SIGN OFF).

לאחר שרצינו ללכת הביתה (בעקבות התלונות על שיטת ההכרזה) , בא מנהל התחרות אלינו ואמר שאין כל מניעה שנמשיך לשחק בשיטתנו כל עוד נשתמש בכרטיס ה – ALERT , והוא הסביר לנו מה לעשות . וכך התרגלנו לשחק במועדון ( והמועדון התרגל לאלרטים שלנו..). בהמשך שיחקתי עם 2 שותפים נוספים (ועם כולם שיחקנו את אותה השיטה כמובן) ועם כולם זכיתי בגביעים כמעט בכל התחרויות בהן השתתפנו (מדובר , כמובן בתחרויות מקומיות , בהן הרמה אינה גבוהה כמו בתחרויות ארציות). את השותף האחרון (עוזי) הכרתי באוניברסיטה, בה למדתי תואר ראשון במתמטיקה. כשלמדתי באוניברסיטה התפרנסתי בעיקר מנתינת שיעורים פרטיים במתמטיקה וגם משטיפת חדרי מדרגות ברמת אביב, וניקיון משרד בת"א (את המשרד הייתי מנקה בחצות, אחרי הברידג', ואת חדרי המדרגות ב – 6 בבוקר לפני הלימודים).

ואז הגיע האתגר האמיתי: ניסינו ללכת לאליפות הארץ לצעירים (עד גיל 25). כל "התותחים" של היום שיחקו בתחרות זו. כולם התאמנו אצל דוד בירמן והכירו היטב אחד את השני. אותנו אף אחד לא הכיר, ואנחנו גם לא הכרנו אף אחד. התחרות חולקה ל – 2 בתים וארכה יומיים. למרות שאף אחד לא "ספר" אותנו – לאחר היום הראשון , כשהערפל התפוגג, הובלנו בגאון את הבית שלנו, במקום הראשון!

אבל אז החלו הדיבורים מאחורי גבנו , לגבי שיטת ההכרזה (שעד אז לאף אחד מהזוגות איתם התמודדנו נגדם לא היה איכפת שנשחק אותה), ותלונות רבות הופנו למנהל התחרות , אילן שזיפי.

למחרת, בתחילת המאץ' הראשון של יום התחרויות השני , בטרם התחלנו לשחק, פנה הזוג היריב למנהל התחרות , והסביר שאין הוא מוכן לשחק נגדנו בשיטת הכרזה זו . מנהל התחרות פנה אלינו (כביכול בתמימות) ברשמיות: " כן, באיזו שיטת הכרזה אתם משחקים?". לא ממש הבנו את השאלה.."בשיטה שלנו", אמרנו. "אסור לכם לשחק שיטה שאינה מוכרת", אמר המנהל. "אבל אין אנו יודעים לשחק שיטה אחרת", ניסינו למחות. אז הוא הסביר שרק שיטות מוכרות מותרות למשחק, בוודאי בתחרות חשובה כמו זו. אין זה הוגן לשחק שיטה לא מוכרת כי היריבים זקוקים לזמן כדי להתגונן נגדה.

ניסינו לשחק בשיטה הרגילה, נחלנו מפלה במאץ' הראשון , והחלטנו לפרוש מהתחרות, עם הרגשה רעה ("אם היינו מפסידים, אף אחד לא היה מתלונן..") שיריבינו אינם יודעים להפסיד בכבוד.

באנו "בוכים" לבעל המועדון בו שיחקנו (מיכה הוכצייט) , סיפרנו על המקרה , וביקשנו עצה. הוא שאל מה עקרונות שיטתנו (כתוב לעיל) , ולאחר שסיפרנו לו הוא אמר: "מה הבעיה , תאמרו שאתם משחקים 'שילוב של קארוט קלאב עם ליבורנו דאימונד' – 2 שיטות מוכרות שאף אחד בארץ אינו מכיר או משחק , ובעייתכם נפתרה. כמוכן תכתבו את שיטת המשחק ונסו להפיץ אותה כך שתהיה מוכרת". וכך עשינו, וזה עבד!

בינתיים סיימתי את התואר באוניברסיטה ונסעתי לשנה להולנד. אשתי פטרה, היא הולנדית , והייתה בהריון. בהולנד נולד בני הבכור, מורן. בעוד אשתי, רופאה במקצועה, יצאה לעבודה כל בוקר, לי היה הרבה זמן פנוי , וכך כתבתי את ספר הברידג' הראשון שלי, "השיטה האסורה", באנגלית . בספר 48 עמודים והוצאתי רק 50 עותקים ממנו. כך יצא, שכתבתי את הספר הראשון שלי בברידג' לפני שקראתי ולו אף ספר אחד בנושא.. במקביל היה לי זמן בשפע לשחק ברידג' בערבים וכך גם למדתי את יתר שיטות ההכרזה הנהוגות בעולם (וגם התחלתי לקרוא ספרים). היו לי שותפים חזקים ושיפרתי ללא הכר גם את משחק היד וההגנה.

וכך נוסדה האקדמיה לברידג', על ידי ועל ידי אישתי.

לשיעור הראשון הופיעו 6 גברות. הקפה היה עלי. "איך היה השיעור?" , שאלה פטרה, כשחזרתי הביתה. "זה לא בשבילי" , אמרתי בדמעות. "ניסיתי להסביר כל כך יפה , ועם הרבה סבלנות, אבל נראה לי שהם לא הבינו כלום".

"תירגע, חמוד שלי. נסה לראות את מה שקרה בדרך אחרת. אולי זה דווקא טוב שהם לא קלטו הכל מייד. זה רק אומר שהם ימשיכו לבוא..". וכמה שהיא צדקה..תוך שנה המרתף התמלא בפעילויות בוקר, אחה"צ וערב (היה מקום רק ל – 4 שולחנות) , עד שהחלטתי להביא עוזר – זהר ברג שמו , בחור צעיר, לפני גיוס, שבא מהקיבוץ לגור בת"א.

בינתיים נולד בני השני , יונתן (1992).

במרץ 2010 עברנו למשכננו החדש בבית אמות המשפט (רחוב שאול המלך 8 , קומת מסד – להסברים איך להגיע לחץ כאן). מבחינתנו המועדון החדש הוא שידרוג מהותי לקודמו והוא נוח יותר מכל הבחינות: יותר מרווח , יותר ממוזג, גישה נוחה אל המועדון , שירותים מחוץ למועדון ועוד.

כולכם מוזמנים לבוא וליהנות מהאווירה המיוחדת שיצרנו במועדון!

לטורים שאורן לידור כתב לחץ כאן.


אודות Bridge

כתוב תגובה

למעלה