אתה נמצא כאן: ראשי / הטור של גבי לוי / אל תכריז Overcall רק בגלל שיש לך ניקוד של פתיחה

אל תכריז Overcall רק בגלל שיש לך ניקוד של פתיחה

פורסם בתאריך 01/07/2011

זהו טיפ מספר 18 מכתבת "65 טיפים נוספים לשיפור משחק הברידג'" (בעברית) – להורדת הכתבה לחצו כאן.

הטיפ:

אין חובה להכריז Overcall בכל יד של 12-14 נק' ללא חמישייה.

הביאור:

שחקנים רבים מדי מקבלים יד של 12-14 נקודות ללא סדרת חמישה קלפים ומרגישים שהם חייבים להכריז. כאשר אתה הפותח אתה בהחלט צריך להתחיל בהכרזה, אבל כאשר אתה ה- overcaller כדאי להיות זהיר: לרוב מדובר בידיים מאוזנות וחלשות באופן מפתיע ללא קוצר או אורך, ולרוב עם 8 מפסידים. זכור שלהכרזת overcall דרושה חמישייה, ולכן נותרות 3 הכרזות: Double ; 1NT או Pass. משמעות ה-Double הינה קוצר בסדרת היריב ורצון לשחק באחת מ-3 הסדרות שלא הוכרזו. אם ידך מאוזנת, תעביר מסר שגוי. הכרזת 1NT מראה יד חזקה של 15-18 נק' ולכן גם היא אינה מתאימה. בדרך כלל הפעולה הטובה ביותר עם ידיים כאלה אחרי הכרזת הפתיחה של היריבים היא לגלות סבלנות ולעבור-pass.

אם אתה משחק פתיחה של 1NT עם 12-14, אין זה מפתיע כי זה נקרא NT חלש.

הנה יד טיפוסית; אתה בדרום, פגיע נגד יריבים לא פגיעים, אתה שוקל הכרזה, כאשר מזרח פותח 1:

ההכרזה עשויה להתפתח כמו אחד מהמכרזים הבאים:

איזה דרום הכריז היטב? תסתכל על החלוקה המלאה:

מזרח מחלק, צפון-דרום פגיעים:

כמו שקורה לעתים בחוזי חוסר התאמה בניקוד חלקי, מי שצריך לשחק את היד בסופו של דבר נופל, ולכן אותם שחקנים אשר שמחים לא להכריז ביד בדרום יקבלו ניקוד טוב.

אם מזרח rebids 2 או 1NT(אם הוא יכול להראות יד חלשה) הוא צריך להיות מובס בקלות בכל חוזה שהוא מכריז. בינתיים, אם דרום נכנס לתוך המכרז התוצאה היחידה צפויה רק להיות שלילית. במכרז 2, ה-take-out double מקבל את התגובה הלא צפויה ב-clubs (אתה אמור לקבל תמיכה בסדרה הזאת!) ודרום יעשה הכי טוב "ללכת לבר" ולא להתבונן בתוצאה.1 overcall הוא פשוט גרוע, כי צפון יעלה ל- 2, מצפה לסדרת חמישה קלפים.

כותב הטיפ תמיד מסנגר על סגנון הכרזה אגרסיבי, חשוב להיכנס למכרז אם אתה יכול, אבל רק מהסיבות הנכונות. אם יש לך סדרה טובה של חמישה קלפים, אתה מכריז  overcall; עם קוצר בסדרה של היריב, אתה יכול להכפיל, ביד חזקה ומאוזנת אתה יכול overcall 1NT. עם זאת, כאשר יש לך יד מאוזנת חלשה יותר אתה צריך סבלנות: בהמשך תמצא את שותפך מכריז "בשבילך", או שתשתמש בידך להגנה. עפ"י הניסיון יד מאוזנת של 12-14 נק' טובה יותר להגנה, אולם די ממוצעת להכרזת חוזה בסדרה. "השאל" מלך למשל (ראה טיפ 5), או שאתה תוכל להשתמש ביד שלך בהגנה. הניסיון מלמד כי ביד מאוזנת 12-14 נקודת הסבירות להיות בהגנה עם כוחה הכללי, אבל היא נוטה להיות בינונית למדי כשמדובר בהכרזת חוזה בסדרה.

אל תכריז רק למען הכרזה, רק בגלל שיש לך כח של פתיחה זה לא אומר שעליך להכריז לאחר שהיריבים פתחו את המכרז.

בברכה,
גבי לוי

מקור: B. Magge Mrbridge

תרגום ועריכה: גבי לוי

Editing and translation rights and more

© Copyright Gabi Levy-2011

אודות Gabi

כתוב תגובה

למעלה