אתה נמצא כאן: ראשי / אזור הכתבות באתר / אם ההובלה היא מ-2 מכובדים, עדיף לא לכסות (את המכובד הראשון)

אם ההובלה היא מ-2 מכובדים, עדיף לא לכסות (את המכובד הראשון)

פורסם בתאריך 05.03.2012; עודכן ביום 30.01.2017

זהו טיפ מספר 51 מכתבת " 65 טיפים נוספים לשיפור משחק הברידג'  " (בעברית) – להורדת הכתבה לחצו כאן

הטיפ:

אם ההובלה היא מ-2 מכובדים, עדיף לא לכסות (את המכובד הראשון)

הביאור:

הכלל המלא קורא בדרך כלל: "אם אתה יכול במידה שווה לכסות את המכובד השני, חכה וכסה את המכובד השני."

מרבית השחקנים מכירים כלל זה, ולכן כאשר המלכה מובלת מ-QJ הם מעכבים את המלך שלהם, אך הם לא כל כך מכירים את הרעיון של עיכוב האס שלהם כאשר מלך מובל מ-KQ. אם אתה יכול לעכב בצורה חלקה, באפשרותך להשיג תוצאות מצוינות – ויתאפשר לך, שוב, להחליט על המשחק לפני ביצוע ההובלה ולשחק בקצב (Tempo), וכמו כן, עם מזל, להטעות את הכרוז.

לדוגמא:

הכרוז מוביל 5 ומשחק את המלך מהדומם, אם אתה מנצח באס, לאחר מכן הכרוז יעקוף את הנסיך של שותפך בסיבוב הבא ויעשה שתי לקיחות קלות. עם זאת, אם אתה מעכב בצורה חלקה בסיבוב הראשון, אתה נותן לכרוז דילמה:  מנקודת מבטו זה כנראה נראה כאילו למערב יש את האס, כך שהוא עשוי להוביל לכיוון הדומם שוב לבסס את המלכה,  בהנחה שזה יהיה מנצח. זה לא יהיה המקרה, כי אתה תהרוג אותו עם האס שלך והשותף שלך לאחר מכן תוכל לקחת את הלקיחה השלישי עם הנסיך שלו.

 זה בדרך כלל לא ברור מדוע כלל זה עובד. אינטואיטיבית נראה כי אין הבדל רב בין כיסוי המכובד הראשון והמכובד השני, אבל כותב הטיפ מרשה לך להבטיח כי הכלל הוא בהחלט שווה, גם אם אתה לא יכול להבין את זה! בעיקרון, אם אתה מכסה את המכובד הראשון אתה בדרך כלל חושף את שותפך לעקיפה, כמו בדוגמה לעיל (הנסיך של מערב בתוך "מלתעות"  ה-10-מלכה בדומם), וכך נכון גם בדוגמא הבאה בהחזקה של נסיך-מלכה:

המלכה מובלת מהדומם ואם אתה מכסה עם המלך שלך אז הכרוז יכול לנצח עם האס שלו  ולעקוף את ה-10 של שותפך בסיבוב הבא, ולזכות בשלוש לקיחות. עם זאת, אם אתה אתה מעכב, לאחר מכן למרות שהמלכה זוכה בלקיחה הראשונה, הכרוז לא יכול לזכות בלקיחה השלישית: אם הוא מוביל את את הנסיך שלו לך אתה תכסה ותקדם את ה-10 של שותפך, ואם הוא משחק נמוך אז אתה מעכב והאס של הכרוז לא יכול להרוג את את המלך שלך.

 אם הסיבות מאחורי מתי לכסות ומתי לא לכסות לא ברורות לך, אז היצמד לכלל: כאשר ההובלה  היא משני מכובדים, אל תכסה את הובלת המכובד הראשון. בדרך כלל אם הכרוז מוביל  מכובד גבוה מידו, אתה צריך להניח שיש לו גם קלף מתחתיו (אם הוא לא בדומם) ולכן אתה צריך לעכב:

דרום פתח עם (12-14) weak no-trump וצפון קפץ ל- 3NT. ההובלה של Q  מידך היא אוטומטית למדי. מה דעתך כשאתה רואה את הדומם?

 תסתכל על הקלפים הגבוהים שלך: מתי אתה הולך לשחק אותם? האם אתה מוכן?

 הכרוז זוכה ב- A  ומוביל heart למלך שלו, אתה מעכב בצורה חלקה לאחר שתכננת כבר את המשחק שלך. הכרוז אז ממשיך עם Q, אשר אתה שוב מעכב בצורה חלקה, ומאפשר לו לנצח, לאחר מחשבה, הכרוז משחק diamond קטן לאס ומשחק  heart אחר למלכה שלו.

החלוקה המלאה היא:

מבריק! אתה הולכת שולל את הכרוז על ידי חשיבה קדימה ולהיות בעמדה לשחק בצורה חלקה הכל לפי הקלף שהוא שיחק. הוא הניח שה-A  במזרח , ולכן כאשר הוא שיחק heart  שני שלו מהדומם הוא ציפה שהמלכה שלו תזכה , אבל אתה הורג אותה עם האס שלך ומפיל את העוצר  האחרון ב-club . יש לך חמש לקיחות הגנה: שני  clubs, ה- K; ה- A וה- J.

 כיסוי מכובדים הוא תחום קשה, אך זכור כי כאשר אתה חושב כי ישנם שני מכובדים ברצף, עליך לא לכסות את המכובד הראשון שהובל.

מקור: -MrBridge B. Magee    תרגום ועריכה: גבי לוי

חדש! לקישור לכתבה " ?Defence: When to cover an honour with an honour " – לחץ כאן

Editing and translation rights and more© Copyright Gabi Levy-2012

אודות Gabi

תגובה אחת

 1. טיפ 51 יפה מאד. טוב כחומר לימודי. אני מאמץ אותו.
  יחד עם זאת, אסור להיות שבלוני.
  בדוגמה הראשונה, אם ה J נמצא במזרח עם ה A הארט.
  אז כמובן שאין צורך לעכב.
  הוא הדין בדוגמה השנייה. אם ה 10 צמודה ל K אז שוב אין צורך לעכב.
  מה שאני רוצה לומר, שאסור ללמד את המשחק בנוסחאות.
  צריך לפתח מחשבה.
  שבוע טוב

כתוב תגובה

למעלה