אתה נמצא כאן: ראשי / אזור הכתבות באתר / יד שלישית בברידג'

יד שלישית בברידג'

פורסם ביום 23.10.2012; עודכן ביום 11.02.2017

מהות העדכון: נוספה מצגת ונוספו קישורים לכתבות ולשיעורים

וכעת, כתבה חדשה " יד שלישית בברידג' ", בהמשך לכתבה " המושב הרביעי בברידג' " ולבקשת הגולשים באתר.

יד שלישית:

1. בהכרזה, שותפו של הכרוז;

2. במשחק היד, שותפו של מוביל הלקיחה;

3. השחקן המקבל את ההזדמנות השלישית כדי לבצע הכרזה או קריאה.

" שלישי גבוה ": ההצלחה או הכישלון של ההגנה להפלת החוזה נקבעים בדרך כלל בלקיחה הראשונה. המהלך הנכון על ידי שותפו של מבצע הובלת הפתיחה בדרך כלל מספק ומגדיר את האסטרטגיה ההגנתית הנכונה. זה נכון באופן מסורתי לשחק את הקלף הגבוה ביותר ביד השלישית, למרות שזה רק צורך לשחק גבוה ככל האפשר. עידוד אפשרי , חוסר עידוד, העדפה וסימוני העדפה יכולים להתבצע על ידי השחקן ביד השלישית, והבנת הסכם השותפות היא החשובה ביותר.

מתי מומלץ לא לשחק " שלישי גבוה " : לפני שהמגן בוחר את קלף המשחק, המגן חייב לבחון הן את הובלת שותפו והן את הקלפים בדומם. אל תבזבז את הקלף הגבוה ביותר שלך אם אתה לא יכול לנצח את הקלפים ששוחקו עד כה, או אם הובלת השותף היא שווה ערך לקלף הגבוה ביותר שלך (אל תילחם כנגד שותפך).

מקור: bridgeguys

" יד שלישית גבוה " – המושג/אקסיומה מקדם את משחק הקלף הגבוה של המגן (הנמוך ביותר מבין השווים בתחילה, יחסית לדומם) במושב שלישי בניגוד למשחק קלף נמוך במושב שני. כמו רוב המושגים, יש חריגים לכלל הפשוט הזה.

במשחק הברידג', יש הנחת היסוד המנוסחת: "שחק נמוך במושב השני – שחק גבוה במושב השלישי." אחרי הכרזת פתיחה, השחקן במושב השני הוא בעמדה מעולה להיות נעקף. על ידי משחק נמוך במושב השני, השותף של המוביל (במושב השלישי) לא יכול להיות בטוח אם השחקן במושב השני או הרביעי מחזיק מכובד חיוני או קלף ביניים; הקלפים האלה עשויים בסופו של דבר להיות מקודמים-promoted לזכות בלקיחה הקריטית . עם זאת, במושב שלישי, או שהשותף שלנו בכוונה מוביל את הסדרה או שאנחנו קוראים את הקלפים בדומם כמו הכרוז. כך או כך, במושב שלישי המטרה העיקרית שלנו היא לקדם את הלקיחה. לכן אנחנו בדרך כלל נשחק קלף גבוה במושב שלישי. אבל כמו לרוב "הכללים", יש כמה שיקולים לפני משחק קלף גבוה באופן אוטומטי במושב שלישי:

  1. שחק "הנמוך ביותר מבין שווים" מעל קלפי הדומם – משחק הקלף הגבוה יותר של שני מכובדים רצופים מטעה את השותף שיחשוב שהכרוז מחזיק את הקלף התחתון של רצף המכובדים.
  2. במידת הצורך, שמור על "קלף כיסוי" (קלף מכובד בדרך כלל גבוה יותר) מעל הקלף הגלוי בדומם – כמובן, המגן חייב לשקול בזהירות גורמים כגון מעברים, עקיפות אפשריות, סדרות קצרות של הכרוז, וכו '
  3. הימנע מזכייה בלקיחה שתשיג לך את ההובלה באותו עיתוי אולם תוביל בסופו של דבר לאובדן לקיחות נוספות.
  4. שקול לשמור תקשורת פתוחה בסדרה בחוזה No-Trump – שחק נמוך בסיבוב הראשון (עכב) לאחר מכן קדם את הסדרה כאשר תשיג שוב את ההובלה.

מקור: bridgehands – לכתבה המלאה הכוללת דוגמאות – לחץ כאן

לקישור לשיעור הכולל הסברים ודוגמאות " משחק היד השלישית " בספר " Defense in the 21st Century " (מעמ' 73 ואילך) – לחץ כאן

לקישור לשיעור הכולל הסברים ודוגמאות " יד שלישית גבוה "  (מעמ' 98 ואילך) – לחץ כאן

ועפ"י "Eddie Kantar: " קח את הזמן שלך לפני משחק היד השלישית בלקיחה הראשונה. זה לעתים קרובות המשחק החשוב ביותר שאתה תעשה בכל היד " .

משחק היד השלישית - מתי מומלץ לא לשחק " שלישי גבוה " :

  1. ברוב הנסיבות, משחק המגן ביד השלישית היעיל ביותר הוא כאשר תורמים את קלף הגבוה ביותר הזמין כאשר מנסים למקסם את מספר הלקיחות שילקחו על ידי המגנים. האסטרטגיה הכללית של היד השלישית היא לנסות לנצח את הלקיחה או להכריח את היד הרביעית (כרוז או דומם) להוציא קלף גבוה יותר.
  2. כאשר שותפך מוביל קלף נמוך, הוא ככל הנראה מוביל מקלף מכובד. נסה לדמיין את החזקת השותף ובמידת האפשר, שמור על הקלפים הגבוהים של דומם לכודים.
  3. כאשר שותפך מוביל קלף גבוה, ייתכן שתהיה מסוגל ללכוד קלף גבוה בדומם על ידי משחק בקלף נמוך ולא גבוה ביד השלישית. מצד השני, אם יש בדומם רק קלפים נמוכים, ייתכן שתצטרך לעלות על הקלף הגבוה של השותף אם יהיו הזדמנות ללכוד את הקלף הגבוה הפוטנציאלי ביד של הכרוז.
  4. על מנת להימנע מהשותף להיתקע עם הזוכים, היד שלישית צריכה לפעמים לשחק קלף גבוה, למרות שזה לא נחוץ כדי לנצח את הלקיחה. המטרה, בנסיבות אלה היא לבטל את החסימה בסדרה על ידי שמירת קלף נמוך שבו יש להוביל את אותה הסדרה חזרה לשותף. זה בדרך כלל נכון לעלות-overtake על ה-K עם A-x; לעתים נכון לעלות על ה-Q עם Kx; ולפעמים נכון לעלות על ה-J עם Q-x. חריג: אל תבטל את החסימה אם בדומם יש קלף שעשוי להיות מקודם-promoted ללקיחה לכרוז.

מקור: fourseasonsbridge; לקישור לכתבה " משחק היד השלישית " – הכוללת דוגמאות – לחץ כאן

כללים (חוקים) בנושא היד השלישית:

שני נמוך-

משחק המגן

בדרך כלל שים קלף נמוך (והכרח המבצע לנחש) ואל תזכה בקלף גבוה גם אם ביכולתך.  כלל זה נכון גם אם באפשרותך לזכות בלקיחה ע"י חיתוך-סמוך על יד שותפך. לרוב יהיה זה נכון לחתוך אחרי קלף גבוה. אם תחתוך ביד שנייה או ביד שלישית לפני קלפים גבוהים, תאפשר ליריב להשליך קלף נמוך ואז:

  1. כנראה שחתכת לקיחה שהיתה יכולה להיות של שותפך.
  2. החלשת את כוח השליטים של ההגנה.

שלישי גבוה- משחק היד השלישית

כאשר בדומם

כאשר השותף מוביל בקלף

על היד השלישית לשחק (1)

קלפים קטנים בלבד

שמבטיח תמונה

את הקלף הכי גבוה

ששולל תמונה

אינה חייבת לשחק שלישי גבוה

תמונה

מבקש מהדומם את התמונה

עלינו לכסות

מבקש קלף קטן

הקלף האמצעי (לא התמונה)

כאשר שותפך מוביל K ובידך Doubleton אס (Ax), עליך לזכות בלקיחה עם האס (overtake), לשותפך ה-Q בסדרה.

כאשר שותפך מוביל Q ובידך ה-A וה-K לא בדומם, עליך לזכות ב-A, כי ייתכן שה-K Singleton וה-A ייחתך!

כלל ה-11

חישוב מספר קלפים בסדרה  הובלה כנגד חוזה ב-NT

(2)

הובלה בקלף הרביעי מלמעלה בסדרה מאפשרת לך לחשב את מספר הקלפים הגבוהים יותר מקלף ההובלה בסדרה, המוחזקים ע"י המבצע. 11 פחות ערך קלף ההובלה=מספר הקלפים הגבוהים מקלף ההובלה אשר ביתר הידיים (המבצע, הדומם ובידך). חישוב לפי כלל זה יסייע לך לפעמים לעשות עקיפה עמוקה יותר כנגד הקלפים הגבוהים שביד המבצע, או להחליט באיזה סדרה להמשיך.  החוק אינו מתייחס להובלה של קלף מכובד (A;K;Q; J). ככל שקלף ההובלה גבוה יותר, כך קל יותר ליד השלישית לחשב את הקלפים החסרים, ולעמוד על מבנה היד של הכרוז. חוק ה- 11 מאפשר גם לכרוז לחשב את מספר הקלפים הגבוהים מעל לקלף ההובלה, ולפי חישוב זה לתכנן את המהלך שלו.

(1) בכל פעם שביד השלישית רצף של קלפים גבוהים-יש לשחק את הנמוך מהרצף.

(2) הכלל מתאים גם להובלה נגד סדרה בצבע (בתנאי שמדובר על קלף רביעי מלמעלה)

טיפים בנושא היד השלישית:

13

כאשר אתה מחזיק A Q או A J בסדרה שהוביל שותפך, אל תשחק באופן אוטומטי " יד שלישית גבוה".

אחת האמרות שירש משחק הברידג' מה-whist היה "יד שלישית גבוה" אמרת כנף נוספת מבטאת את אותו הרעיון היתה " לעולם על תעקוף כנגד שותפך".
"מאז הימים הראשונים, כמובן, הרבה התגלתה. הטיפ מתאר כמה מצבים שכיחים למדי שבהם זה משחק טוב ביד השלישית לעקוף כנגד השותף – כלומר, לשחק את הנמוך מהמכובדים שאינם ברצף גם כאשר בדומם יש קלפים חסרי ערך בסדרה שהובלה. "המצב הנפוץ מתרחש ב-NT. זה לעתים קרובות חיוני כדי לעקור ה-stopper של הכרוז בסיבוב הראשון, כך שניתן יהיה להריצה הסדרה כאשר המגנים  ישיגו בהמשך את ההובלה.

14

היה סבלני במיוחד כאשר הינך מגן – הבעיה העיקרית של שחקנים מתחילים עם ההגנה היא שהם ממהרים מדי לקחת את האסים שלהם ואת המלכים. כעת זה נכון וטוב להגיד "יד שנייה משחקת נמוך" ו"יד שלישית גבוה" אך פעולה זו אינה די מספיקה. אם שחקן יהיה סבלני מאוד וימתין ללקיחות שלך, אתה תופתע לעיתים קרובות מאוד שההחזקה המקורית שלך AQ9 או AJ8 תעניק לך 2 לקיחות אחת מהן תהיה על רקע שכל עוד אתה סבלני, אל תלך על הקלף הגבוה מוקדם מדי.

21

אינך נדרש לפתיחה קלה-חלשה במושב השלישי. צריכה להיות סיבה (כלומר סדרה בה אתה רוצה הובלה) לפתיחה קלה במושב השלישי. היה חופשי לפתוח עם 4 קלפים טובים ב-Major's במושב שלישי. הכל הולך עם הכרזות weak-two במושב השלישי.

21א

כאשר הנך מגן במושב השלישי, פתח ההרגל של לשחק לאט בסיבוב הראשון.

גם כאשר יש לך משחק אוטומטי בסיבוב הראשון, אתה יכול לעצור ולהגיד, "מצטער, אני לא חושב על לקיחה זו". זה עשוי לעזור לכם להתכונן להחלטה חיונית על הסיבוב הבא.
רבות כבר נכתב על מחשבה זהירה הנדרשת מהכרוז לפני שהוא משחק את הלקיחה הראשונה. אבל מעט נאמר על השחקן מימינו של הכרוז "כאשר אתה במצב הזה לעיתים קרובות יש לך תפקיד קשה אך חיוני כדי לשחק. בניגוד לכרוז, אתה לא יכול לראות את ידו של שותפך, אלא על ידי סקירת ההכרזות והתבוננות בקלף ההובלה ייתכן שתוכל לדמיין את זה.

26

כאשר השותף מוביל נמוך מאורך ובדומם יש קלפים נמוכים, יד שלישית משחקת גבוה.
עם זאת, אם יש ביד השלישית שניים או שלושה קלפים גבוהים שווים, היד השלישית משחקת נמוך, או הנמוך ביותר מהרצף: מתוך KTx שחק את ה-K, מתוך KQx שחק את ה-Q מ- KQJ (x)-שחק את ה-J.

45

כאשר אתה הכרוז, במידת האפשר, עכב כל קלף spot נמוך יותר מאשר האחד שכבר הובל או הנמוך  מזה ששוחק מצד ימין שלך.

אם היריבים משחקים איתותים סטנדרטיים, הטיפ הזה הוא בוודאי יטעה אותם. נניח ש-3 מובל כנגד No Trump  ובדומם יש A-K-5 ובידך ויש  Q-6-2.

אתה משחק את ה-K  מהדומם וביד השלישית משחק 4.

אם אתה משחק 6, מסתיר את ה-2, שקול את הבלבול שגרמת: היד הרביעית לא יודעת אם השותף הוביל ממסדרה של ארבעה או חמישה קלפים (לא ניתן לראות את ה-2)  והמגן שפתח בהובלה לא יודע אם שותפו מאותת עם משהו כמו Q-4-2. (לא ניתן לראות את ה-2).

אם אתה משחק את ה-2 בלקיחה הראשונה, מזרח יודע שמערב, הוביל מתוך סדרה של 4 קלפים – ומערב יודע שקלף ה-4 של השותף הוא מעודד.

49

שחק את הקלפים שידוע שאתה מחזיק מתוך ההובלה ומשחק היד השלישית.

נניח שהQ מובלת  ובדומם יש x-x-x-x. בידך, הכרוז, יש K-J Doubleton. כאשר היד השלישית משחקת את ה-A, ה-K וה-J הם שווים, אך השחקן ביד השלישית יודע שיש לך את ה-K מתוך ההובלה של ה-Q, אבל לא יודע יש לך את ה-J אם אתה משחק את ה-K מתחת ל-A, ה-J נשאר קלף תעלומה. גם הפותח בהובלה יודע שיש לך את ה-K מתוך המשחק ה-A של השותף. היפטר מה-K!

זכור, שזה  לא עולה לך בלקיחה בעת ביצוע משחקים אלה בגלל שיש לך קלף שווה שאתה נפטר ממנו או בידך או בדומם.

נניח שה-J הובל, בדומם יש 9-x-x-x, ויש לך Q-T Doubleton. כאשר השחקן ביד השלישית משחק ה-K, השלך את ה-Q. למה? Q הוא קלף ששניהם יודעים שאתה מחזיק. השחקן ביד השלישית יודע זאת מתוך הובלת ה-J והפותח בהובלה יודע את זה מתוך ההובלה של ה-K. באותה מידה אתה יכול להראות להם את היד שלך אם אתה לא משחק את ה-Q!

68

לשחק נמוך מהדומם, כאשר זה לא יכול לעלות לך בלקיחה וזה עלול לגרום ליד השלישית לעשות טעות חמורה. רוב הכרוזים מבינים את היתרון של לשחק נמוך מהדומם כאשר המלכה הובלה דרך ה-K בלקיחה הראשונה. האס היא כמעט בוודאות מעל המלך ואז על ידי משחק של קלף נמוך פעם או פעמיים מן הדומם האס עשוי ליפול בצד ימין, ויבסס את ה-K ללקיחה. עם זאת, ישנם גם החזקות רבות אחרות שבהן הכרוז יכול לזכות בלקיחה מלאה על ידי משחק נמוך מהדומם במצבים שאינם כה מוכרים.

138

מיקום הוא חשוב כאשר שוקלים להכריז preempt. שחקנים במושב ראשון ושני נוטים להפגין ערכים מסורתיים (השותף עדיין לא בהכרזה); preempt במושב שלישי יכול להיות קצת מסולף וגמיש יותר (השותף כבר עבר). אותם העקרונות חלים על preemptive weak jump overcalls במשוב השני (השותף עדיין לא הכריז), נדירים ה- overcalls במושב הרביעי preemptive weak jump overcalls (השותף כבר עבר).

Preempts במושב הרביעי הם הדבר המתאים להכרזת פתיחה, ביד חלשה במושב הרביעי, העבר את היד -pass.

143

Preempts עם ידיים חלשות מאוד הן the rare (רעב, תשוקה) בימים אלה. זה נכון במיוחד במושב הראשון בגובה 3 – בסדרות 7-קלפים ו-preempts במושב השלישי במצב לא פגיע. להקדים רפואה למכה. כתוצאה מכך, היה אגרסיבי כאשר אתה שוקל להכריז מעל הכרזת preemptive על ידי היריבים. עשה זאת במיוחד כאשר אתה מחזיק בידך Singleton או doubleton בסדרה שלהם, אפילו עם מעט כמו HCP 12 . הנח כי שותפו מחזיק בין 4-8HCP כאשר אתה שוקל את ההכרזה שלך אם תחשוש מההכרזה.

259

הכרזות weak two במושב השלישי, שותף שעבר קודם, ניתן לעשות זאת עם סדרה חזקה של 5 קלפים. שותף, שהיה יד שעברה, חייב להיות מאומן לא לחבל בפתיחת המושב השלישי weak two.

וטיפ חדש: 

במושב שלישי אל תשחק באופן אוטומטי קלף גבוה אם יש מכובד הדומם והובלת השותף מבטיחה מכובד. כך, עם הובלת 2 ובדומם יש: Q 7 3  ובידך יש: K T 8

כאשר תורך לשחק לאחר שהכרוז שיחק (3) נמוך מהדומם, אתה צריך לשחק ה-T לא ה-K. אתה צריך לשמור על העמדה שלך.

טיפים הכוללים דוגמאות:

(7) טיפ מספר 13 מתוך 94 טיפים של אלופים: לקישור לחץ כאן

בין המקורות: H. Schogger; Richmondbridge ; kantarbridge;Sam’s Golden Rules; fourseasonsbridge;Rich Waugh- clairebridge

לקישור למסקנה " כדי לפתוח ביד שלישית עם פחות מפתיחה, צריך סיבה טובה (חלוקה מעניינת ופגיעות נוחה) " בטור של שירי פאור " סייג לחוכמה שתיקה "- לחץ כאן

שים לב : הכרזות פתיחה קלות-חלשות ביד שלישית הן מסוכנות כאשר פגיעים.

פתיחת היד השלישית מתרחשת לאחר שהמכרז מתחיל עם Pass- Pass – וכעת תורך. זו עמדה מאוד מעניינת שבה כדי להיות מסוגל לבצע את ההכרזה הראשונה "האמיתית". כעניין של עובדה, אתה יודע הרבה על היד כבר, לא רק על הקלפים שלך. לא לשותפך וגם לא ל-RHO (היריב מצד ימין) יש פתיחה, וגם לא הכרזת מנע -pre-empt. הידע הזה משפיע (או צריך) לשפיע על ההכרזות האפשריות שלך.

מקור: mabcbridge – לקישור לכתבה מספר 1 הכוללת חידון של 25 ידיים – לחץ כאן

לקישור לכתבה מספר 2 – לחץ כאן

לכתבה " משחק היד השלישית – fourseasonsbridge " – לחץ כאן

לכתבה " משחק היד השלישית – mrbridge  "(עמ' 31) – לחץ כאן

לכתבה " משחק היד השלישית" – הספריה ומרכז הנצחה קרית טבעון – לחץ כאן

לקישור ל " ירחון הלקיחה ה-14 / היד שלישית " (ירחון יולי 2008, גליון 46) – לחץ כאן

לקישור ל "ירחון הלקיחה ה-14 " / היד השלישית – המשך " (ירחון אוגוסט 2008, גליון 47) " – לחץ כאן

לקישור (bridgehands) למשחק היד השלישית ב-You Tube -   -לחץ כאן

לקישור לניתוח יד " הולכת שולל יד שלישית " – acbl.org – לחץ כאן

לקישור לניתוחי ידיים " היד השלישית " – acbl.org -לחץ כאן

לקישור לכתבה " Light Third Seat Openers " – לחץ כאן

לקישור ל " (AN EXCERPT FROM The Golden Rules of Defence (and when to break them " – לחץ כאן

ולקישור לכתבה " לפעמים אתה צריך לשבור את הכללים יד שלישית גבוה? עד לנקודה מסוימת "- acbl.org/nabcbulletins (עמ' 2) – לחץ כאן

לקישור לכתבה " הגנה – המשחק הנכון של היד השלישית " – לחץ כאן

לקישור לכתבה " הגנה – ניתוח המצב על-ידי היד השלישית " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Third Hand Play on Defense " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Defense – 3rd Hand Play " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבות " Third Hand High " – לחץ כאן וכאן

חדש! לקישור לכתבה " Playing Third Hand against a No trump Contract " – לחץ כאן

חדש! לקישור לשיעור "  Third-Hand Play " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבות " Third-hand Play " – לחץ כאן וכאן

חדש! לקישור לשיעור " Polling You #65, Bridge Defense, Attitude Signals, BridgeHands " ב-you Tube – לחץ כאן

חדש! לקישור לניתוחי ידיים – לחץ כאן וכאן

חדש! לקישור לכתבה " Third Hand Play " – הכוללת הסברים ודוגמאות – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " On Third Hand Play " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Exceptions to Third Hand High and Second Hand Low " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Third Hand Plays High (?) מאת אורן לידור – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Playing Third Hand against a Notrump Contract " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Defence – Third Hand and Second Hand Play " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Exceptions to Third Hand High and Second Hand Low " – לחץ כאן

חדש! לקישור למסמך " Third/Fourth Seat Openers  " – לחץ כאן

חדש! לקישור לניתוח יד " Passed Hand Bidding " – לחץ כאן

חדש! לקישור למסמך " Exceptions to Third Hand High and Second Hand Low " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Third Hand Play on Defense by Eddie Kantar " – לחץ כאן

חדש! לקישור לשיעור " הגנה – עקרונות במשחק הגנה: מהו משחק שלישי " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " פתיחת יד שלישית " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Third Hand Plays High but cheaper of touching cards " – לחץ כאן 

חדש! לקישור לכתבה " Third Hand High " -לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " יד שלישית גבוה " – לחץ כאן

חדש! לקישור למצגת " 2nd and 3rd Hand Defensive Play " – לחץ כאן

ולסיום, קצת הומור:

"זה ידוע היטב כי במושב השלישי, אתה חייב להחזיק 13 קלפים כדי לפתוח את ההכרזה." (Kaplan Quotes)

בברכה,

גבי לוי

אודות Gabi

כתוב תגובה

למעלה