אתה נמצא כאן: ראשי / אזור הכתבות באתר / Ask Sally: הכפלה עבור הובלה
Ask Sally: הכפלה עבור הובלה

Ask Sally: הכפלה עבור הובלה

פורסם ביום: 27.02.2016

קהל היעד:

2013-09-21_145818

וכעת, בסדרה Ask Sally הכתבה הארבעים ואחת: " הכפלה עבור הובלה "

שאלה:

שיחקתי במועדון אתמול עם שותף חדש. היריב מצד ימין-RHO שלי פתח 1NT, היריב מצד שמאל שלי קפץ ל-3NT והשותף שלי הכפיל. כמו שאת יכולה לדמיין, לא הייתי לי הרבה מאוד בידי, אבל החזקתי J-T-9-8-x ב-hearts, לכן הובלתי J hearts אבל הכרוז זכה בתשע הלקיחות הראשונות. השותף שלי אמר שאני הייתי צריך להוביל spade (היה לי singelton) ולאחר מכן אנו יכולנו לזכות בשבע הלקיחות הראשונות. חשבתי שהוא מתנהג דווקא באופן בלתי סביר אבל לא רציתי להתווכח. מה את חושבת?

תשובה:

באופן כללי, אין הרבה טעם בהכפלת חוזה 3NT שהוכרז באופן חופשי רק בגלל שיש לך הרבה נקודות. ראשית, זה מצב לא סביר שיתרחש אלא אם ליריב יש סדרה ארוכה עם מקור טוב של לקיחות ובמקרה כזה ייתכן שלא תכו אותו בכל מקרה, ושנית, זה יכול לעזור רק לכרוז לדעת היכן ממוקם כל הכח ההגנתי. עדיף להשתמש ב-double כזה להציע לשותף כי יש לך יד חזקה עם סדרה ארוכה ואם הוא יכול למצוא סדרה זו בהובלת הפתיחה שלו אז 3NT צפוי ליפול.  לדוגמא, אתה עשוי להחזיק סדרה ארוכה ומבוססת, או סדרה מוצקה חסרת ה-A אבל עם A בסדרה חיצונית.

השותף צריך אז להסיק איזו היא הסדרה שסביר ביותר עבורך להחזיק. כאשר המכרז הולך 1NT – 3NT, אין זה סביר כי היריבים מחזיקים סדרה ארוכה ב-Major, כך הייתי בוחרת ב-Major הקצר שלי, לדוגמה אני מסכימה עם השותף שלך והייתי מובילה spade. לפעמים יש יותר ממושג במכרז. תניח כי ההכרזות הולכות:

2016-02-18_182453

 מה היית מוביל?

אין צורך אמיתי להציג בפניך את היד שלך. בסוג זה של רצף הכרזות השותף מבקש ממך להוביל בסדרה ראשונה של הדומם. אחרי הכל, כי זאת הסדרה היחידה שהוא התקשה להכריז.

הכתבה הבאה: " אין צורך להיכנס לפאניקה "

מקור: Sally Brock – Mrbridge

הערות העורך והמתרגם:

עפ"י הכתבה " לייטנר דאבל – Lightner Double ":

Doubles של 3NT הם מכווני הובלה אם מוכרזים על ידי שותפו של המגן שיהיה בהובלה. זה מיוחד ומורכב מעט. הכללים הבאים חלים;

  1. אם כל סדרה שהיא לא הוכרזה על ידי שחקן במהלך המכרז, Double אומר "יש לי סדרה מוצקה שתביס את החוזה ואני רוצה שתוביל אותה". כמובן, השותף לא יכול לדעת בודאות מהי הסדרה, אבל הוא לעתים קרובות יכול לנחש. אם לשותף יש סדרה מוצקה, לא יכול להיות שיהיו בידך, A;K או Q בסדרה, אז הובלת סדרה קצרה ללא מכובדים נראית הגיונית!
  2. אם אף לא אחד מהמגנים ביצע הכרזה, אבל הדומם הכריז, Double מבקש להוביל בסדרה הראשונה שהכריז הדומם.
  3. אם אחד מהמגנים פתח בהכרזת Major או הכריז overcall כלשהו (שתיהן מצביעות על החזקת +5 קלפים), התגובה הטבעית של השותף היא להוביל סדרה זאת. Double כאן מבקש ממנו להוביל סדרה אחרת, שבה אתה חזק, אבל לא יכול להכריז – בדרך כלל אחת מדירוג נמוך יותר מזו שאתה ציינת!
  4. אם אתה, השותף וגם הדומם כולכם הכרזתם, השותף יהיה נוטה להוביל את הסדרה שלך Double מבקש הובלה של סדרת הדומם או בסדרה של השותף שלו.

מקור: glasnevinbridgeclub

לקישור לכתבה " Lightner Double " – לחץ כאן

עפ"י טיפ מספר 92 למתקדמים של Harold Schogger:

2016-02-25_163942

 מה דעתכם?

בברכה,

גבי לוי

אודות Gabi

כתוב תגובה

למעלה
נגישות