אתה נמצא כאן: ראשי / אזור הכתבות באתר / Ask Sally: הכרזת (Sputnik (Negative Double או Double עונשין
Ask Sally: הכרזת (Sputnik (Negative Double או Double עונשין

Ask Sally: הכרזת (Sputnik (Negative Double או Double עונשין

פורסם ביום: 12.02.2016; עודכן ביום: 16.08.2023

קהל היעד:

2013-07-24_074611

וכעת, בסדרה Ask Sally הכתבה השלושים ושבע: " (Sputnik (Negative Double או Double עונשין "

שאלה:

אני מבולבל. בכיתת ברידג', למדתי ש-double אחרי שבתגובה להכרזת הפתיחה של השותף הוכרז overcall היא Sputnik double, מבקש מהפותח להכריז סדרה אחרת. Bernard Magee גם קובע את זה בתוכנה 'Acol Bidding'. עם זאת, במאמר שפורסם לאחרונה אני ראיתי את זה שנקבע כי double אחרי שהיריבים הכריזו overcall הוא לא ל-takeout אבל הוא לעונשין.

תשובה:

בימים הראשונים של משחק הברידג' כל ה-doubles היו משוחקים לעונשין, גם אלה מעל הכרזות הפתיחה בגובה-אחד של היריבים.  לאט התברר כי זה לא היה הטיפול הטוב ביותר ו-takeout double פשוט נולד. המצב דומה לגבי Sputnik doubles. באופן מסורתי, doubles על overcalls שוחקו כעונשין וב-rubber bridge, שבו מותרות מינימום של קונבנציות, הם עדיין שוחקו לעונשין. עם זאת, במשחקי זוגות doubles כאלה הם פחות או יותר אוניברסליים שוחקו כ-Sputnik וכאשר EBU פיתח ה-Standard English הם החליטו לתמוך בלימוד Sputnik doubles כבר מן ההתחלה ושאין כל ספק לגבי מה שלמדת.

הכתבה הבאה: " כמה נקודות אני צריך כדי להכריז double עונשין? "

מקור: Sally Brock – Mrbridge

הערות העורך והמתרגם:

המידע באתר מנוסח בלשון זכר לצורכי נוחות בלבד, ומתייחס לגברים ולנשים כאחד.

ה-Negative Double הובא לידיעת שחקני הברידג' בשנת 1957 ע"י Alvin Roth ו-Tobias Stone בשם " Sputnik " – כשמו של הלווין של ברית המועצות דאז (bridgehands) – לקישור לכתבה הכוללת דוגמאות באתר " bridgeguys " – לחץ כאן

לקישור לכתבה " Negative Double – תשובה לשותף לאחר  Overcall של היריבים " – לחץ כאן

המלצת " bakerbridge ": זה הכרחי כי אתה והשותף מסכימים על מתי double הוא negative double, ומתי הוא penalty double. אין הסכמה כללית על זה אבל הצעה טובה היא לשחק את זה אותו הדבר כמו שאתה עושה עבור takeout doubles. במילים אחרות, אם הגבול העליון שלך עבור takeout doubles הוא 3 השתמש באותו גבול עליון ל-negative doubles שלך. זוגות רבים כיום משחקים כך ש-doubles על משחק מלא הם לעונשין, ו-doubles על משחק חלקי הם negative.

לקישור לכתבה – לחץ כאן

עפ"י מקור נוסף, הגבול העליון עבור nehative double הוא 4,כלומר double על משחק מלא, הוא לעונשין.

עפ"י rpbridge: השימוש ב-negative doubles אולי נראים שמטרתם להגן על היריבים מ-penalty double. לא כל כך. שותפות טובה יכולה להשתמש בשניהם:

  1. אם יש לך penalty double רגיל מעל overcall בסדרה של היריב, אתה צריך לעבור-pass, אפילו ביד חזקה;
  2. אם overcall בסדרה מועבר-passed בחזרה לפותח, הוא חייב לפתוח מחדש אם יש לו 2 קלפים או פחות בסדרת היריב. הוא בדרך כלל צריך להכפיל (ל-takeout), אלא אם כן צורת ידו היא חריגה-מוזרה.

עפ"י Larry Cohen: כאשר אתה משחק negative doubles, מה אם המשיב קורה לו penalty double? הדרך ל" לקבל אותם " היא לעבור (בקצב-tempo הוא רעיון טוב) ולקוות שמכריז הפתיחה יכול לפתוח מחדש עם takeout double שלו, להמרה לעונשין.

הכותב ממליץ על negative doubles "עד אינסוף ". למעשה, ככל שהם הכריזו גבוה יותר, כך יקטן הסיכוי שאתה אי פעם תטפל ב-double עונשין. doubles בכל גובה לא צריכים להראות אורך/ כוח בסדרת היריב. הם צריכים להיות takeout / cards, כך, אל תגבילו את עצמכם על ידי סימון עד 2 או 3 בכרטיס השיטות שלכם.

לקישור לכתבה – לחץ כאן

עפ"י " bridgeguys ": גורם חשוב נוסף בהחלטה אם להשתמש ב-negative double הוא השימוש ב-double מיידי על overcall במשמעות penalty double. טיעון זה אינו מחזיק מים. בין אם משמעות ה-double היא negative double או penalty double. אתה לא יכול להיות עם שני פירושים של double.

לקישור לכתבה – לחץ כאן

עפ"י הכתבה " Negative Double Can Ruin An Opportunity for Penalty " (יכול להרוס הזדמנות לעונשין) " של Alan Truscott בעיתון " NY Times " מיום 16.11.1981:

כמעט כל המומחים האמריקאים משתמשים ב-negative double כאשר היריב מכריז overcalls על הכרזת פתיחה של אחד בסדרה. זה פותר הרבה בעיות לשותף של הפותח, אבל זה לפעמים מאפשר לעונש עסיסי להישאר " בלתי מרוט ".

כאשר שחקן מחזיק יד שבה הוא רוצה להכריז penalty double, המשיב חייב רק לעבור-pass. בתאוריה, הפותח יכול לפתוח מחדש עם double כדי לאפשר לעונשין

לקישור לכתבה – לחץ כאן

לקישור לשיעור " Negative or Sputnik Doubles " – לחץ כאן

לקישור לשיעור " Negative or Sputnik Doubles " ב-youtube – לחץ כאן

לקישור לכתבה " Negative (or Sputnik) Doubles " – לחץ כאן

לקישור לכתבות " The Standard BBO Italia System Sputnik Double " – לחלק 1 – לחץ כאן; לחלק 2 – לחץ כאן; לחלק 3 – לחץ כאן; לחלק 4 – לחץ כאן

זכור, הפותח לעתים נדירות עובר להמיר negative double ל-penalty double, אלא אם כן הפותח מחזיק כוח ניכר בסדרת היריבים. double של המשיב מיועד ל-takeout.

לקישור לכתבה " Negative Double – תשובה לשותף לאחר Overcall של היריבים – כתבה שישית " – לחץ כאן

לקישור למצגת " Negative Doubles and Other Doubles By Responder " – לחץ כאן

לקישור לניתוחי ידיים – לחץ כאן

לקישור לכתבה " Responder’s Sputnik double " – לחץ כאן

לקישור לשיעור " 'More on Doubling- the 'Cheat Seat " – לחץ כאן

שימו לב, עפ"י הגדרת " קריאה מלאכותית (Artificial call) " הדורשת מתן התראה: " הכרזה, דאבל או רי-דאבל שמוסרת מידע שונה מהרצון לשחק בכינוי שצוין או בכינוי האחרון שצוין (ואינו מידע ששחקנים לוקחים כמובן מאליו בדרך-כלל) ".

לקישור לנוהל "גילוי נאות" (בתוקף מיום 01.09.2019) של התאגדות ישראלית לברידג' – לחץ כאן

מה דעתכם?

בברכה,

גבי לוי

אודות Gabi

כתוב תגובה

למעלה

תפריט נגישות

נגישות