אתה נמצא כאן: ראשי / אזור הכתבות באתר / התחמקות (Ducking) במשחק הברידג'
התחמקות (Ducking) במשחק הברידג'

התחמקות (Ducking) במשחק הברידג'

פורסם ביום: 27.07.2019; עודכן ביום: 04.06.2020

קהל היעד:

2013-09-21_145818

וכעת, כתבה חדשה " התחמקות (Ducking) במשחק הברידג'

המידע באתר מנוסח בלשון זכר לצורכי נוחות בלבד, ומתייחס לגברים ולנשים כאחד.

עפ"י bridgeguys: בשילובי סדרות, התחמקות מיושמת על מנת למקסם את מספר הלקיחות בחוזה של No-Trump, כאשר לכרוז אין כניסה צדדית לדומם. מושג זה משמש גם בחוזי No-Trump כאשר הפיצול של קלפי הסדרה שבידי היריבים דורש כי הכרוז יתחמק לא רק פעם אחת, אבל אפשרות של פעמיים או יותר פעמים, כדי למקסם את מספר הלקיחות. זהו מושג שמשמש גם את היריבים כהכנה לחיתוך על ידי היריב או כדי למנוע את הכרוז מלחתוך.

לקישור לכתבה " Duck or The Strategy of Ducking " – לחץ כאן

עפ"י dummies.com: משחק התחמקות בסדרה שיש בה מפסיד בלתי נמנע מאפשר לך לשמור על קלפיי השליטה שלך (ה-A וה-K), כך שתוכל להשתמש בהם בשלב מאוחר של לקיחות.

לקישור לכתבה " How to Duck a Trick in Bridge " – לחץ כאן

עפ"י 60secondbridge: להתחמק פירושו לשחק בכוונה קלף נמוך ללקיחה שהובלה ולהפסיד בכוונה בכדי לבסס חליפה או לשמור על קלפי השליטה-controls או על כניסות.

ההגדרה: להימנע במכוון מזכייה בלקיחה בהזדמנות הראשונה ולעתים בהמשך. הרעיון הוא לנתק התקשורת בין היריבים מה שהופך עבורם לקשה או בלתי אפשרי להגן על החוזה בהצלחה. זה שימושי במיוחד בחוזי 3NT אבל לעתים קרובות חסר טעם או הרה אסון בחוזי סדרה. טכניקת התחמקות ניתנת ליישום בהצלחה גם בעת הגנה כנגד חוזי NT.

עפ"י הכתבה " Duck (התחמק) בשלב מוקדם כאשר אתה קצר בכניסות " בסדרה " Ask Sally ": התחמקות בסדרה כדי לשמור על תקשורת היא הרגל טוב לרכוש. זה דורש תכנון, שרובו צריך להתבצע בלקיחה הראשונה-אם אתה משחק מהר מדי זה יכול להיות מאוחר מדי.

לקישור – לחץ כאן

עפ"י Kitty and Steve Cooper: הדוגמא הברורה ביותר למתחמקות היא כאשר הכרוז בחוזה No-Trump מחכה להשתמש בעוצר שלו (יחיד) בסדרה שהובלה ע"י היריב מצד שמאל-LHO, בתקווה כי היריב מצד ימין-RHO לא יישארו קלפים בסדרה וכך לא יוכל לחזור בסדרה אם יגיע להובלה. "התחמקות" זה כשאתה מוביל קלף נמוך מצד אחד ובמכוון גם משחק קלף נמוך ביד השנייה, במקום קלף גבוה באותה יד שעלול היה לזכות בלקיחה. לכן אתה נותן במכוון את ההובלה ליריבים.

אתה משתמש בטכניקת ההתחמקות עבור מגוון רחב של מטרות, החשובות שבהם הן:

  1. כדי לשמר כניסה לסדרה ארוכה, בדרך כלל בדומם;
  2. לשמור על שליטה בסדרת השליט;
  3. להפיל קלף מכובד של היריבים;
  4. לפתח לקיחה נוספת בסדרה.

לקישור – לחץ כאן

הטיפ של Andrew Robson: אם אתה צריך להפסיד לקיחה בסדרה, הפסד אותה בסיבוב הראשון.

לקישור לכתבתו " Remember to Duck " – לחץ כאן

עפ"י הכתבה " טכניקת העיכוב – Hold-Up " : העיכוב הוא סוג של התחמקות (ducking): לשחק קלף נמוך ולוותר על לקיחה שניתן לזכות בה, במטרה לשמר כניסה או למנוע כניסה בסדרת היריב. או: לסרב לשחק קלף גבוה יחיד בסדרת הארוכה של היריב לסיבוב או שניים, במטרה לנתק התקשורת בין המגנים, או בכמה מצבים אחרים, שיפור התקשורת של הכרוז עצמו.

לקישור – לחץ כאן

לקישור לכתבה " התקשורת במשחק הברידג' " – לחץ כאן

לקישור לשיעור " BridgeHands Poll #22 Finesse, Promotion, Ducking / Holdback Pay " – ב-youtube – לחץ כאן

לקישור לכתבתו של Phillip Alder בכותרת " When Covering Means Losing, Try Ducking " בעיתון " NYTimes " – לחץ כאן

לקישור לכתבה " ?What is the Purpose of a “Ducking” Play In Bridge " – לחץ כאן

לקישור לכתבה " Ducking Dummy's Singleton " – לחץ כאן

לקישור לכתבה " Thinking on Defense " – לחץ כאן

לקישור לכתבתו של Larry Cohen בכותרת " Trick-1 Thinking " – לחץ כאן

לקישור לניתוח יד של Larry Cohen בכותרת " Moysian Fits " – לחץ כאן

לקישור לכתבה " Duck, Hold Up, and Avoidance Plays " – לחץ כאן

לקישור לכתבה " !Duck Duck Goose " – לחץ כאן

לקישור לשיעור " Planning a Notrump Contract " – לחץ כאן

לקישור לספר (חלקי) " When to duck, when to win " – לחץ כאן

לקישור לניתוח יד בכותרת " 6C contest at Trumps Summer Teams " – לחץ כאן

ולמתקדמים, כלל ה-12 למשחק לחץ (Squeeze): כדי לבצע משחק לחץ ב-2 סדרות, עליך להחסיר את מספר הלקיחות הבטוחות מ-12. התוצאה תאמר לך מכמה לקיחות עליך להתחמק ("Duck") ולהפסיד לפני שתריץ את כל הקלפים המנצחים שלך בניסיון למשחק לחץ.

וכמקובל, הטיפים:

7

אתה מגן, כאשר הדומם מחזיק KQT בדומם ואתה מחזיק A, נסה להתחמק ולעכב הלקיחה כך שלעתים קרובות יותר יהיה לך נעים להיות מופתע כאשר הכרוז :

א. יאבד כניסה יקרת ערך כדי לחזור ליד לעקוף שוב.

ב. הוא יעקוף כעת עם ה-T בהנחה שהמגן השני מחזיק את ה-A החסר וכעת שותפך יזכה עם ה-J. אם תעלה מיד עם ה-A, לכרוז לא תהיה ברירה, אלא אם אתה מתחמק ונותן לו לאבד את האפשרות.

במצבים כאלה:

דומם

KQT
J54 A82 (אתה)
9763

כעת כאשר הכרוז המחזיק ב-K מחויב להניח שהמגן שבמערב מחזיק את ה-A החסר, זה אפילו יותר מספק אם באפשרותך לעשות זאת עם החזקת  doubleton A בצורה חלקה מאוד.

8

אם אתה מחזיק בסדרת שליט רעועה עם אולי רק 7 קלפי שליט ביד והדומם ביחד, נסה להתחמק מלקיחה בסיבוב, ואתה תהיה מופתע כיצד לעיתים קרובות פחות תאבד שליטה על הסדרה. לדוגמה עם AKxx מול xxx יש בכל מקרה יש לך מפסיד, כך שההתחמקות לא עולה לך והיא תיתן רק רווח כאשר הסדרה מחולקת 4-2.

18

כאשר הובל קלף ה-4 ומזרח תורם את ה-K בסיבוב הראשון אין צורך להתחמק (duck). נסה ותראה!! אם אתה מעכב תוכל לקבל רק לקיחה במקום ה-2 הלגיטימיות שלך!! קלפי ה-T וה-9 חשובים הרבה יותר ממה שאתה חושב בד"כ.

45

הנטייה ההגנתית היא תמיד לזכות בלקיחה אם אפשרי. לעתים קרובות זה רווחי יותר להתחמק, כדי לשמור על התקשורת עם השותף או לשבור התקשורת של הכרוז עם הדומם.

48

בחוזה בסדרה עם החזקה של A-x-x  מול x-x-x והסדרה הזאת מובלת, בדרך כלל זה נכון לזכות בסיבוב השני של הסדרה. אם לאחד היריבים יש Doubleton, אתה מנתק את התקשורת בין שתי הידיים.  זה גם נכון להתחמק כאשר בדומם יש x-x וביד יש A-x-x-(x). ההתחמקות מאפשרת לך לשמור את השליטה בסדרה הזאת.  עשה את אותו הדבר כאשר יש בדומם A-x-x-(x) ובידך יש x-x. קח את הלקיחה השנייה עם ה-A. זה יוצא מנקודת הנחה שאין לך דרך אחרת להיפטר ממפסידים אלו.

98

קצר בכניסות לדומם לסדרה הארוכה שלך - התחמק (duck), כך עם A8765 מול 432 ייתכן שיהיה עליך לעכב במקרה זה פעמיים  ולשמור על ה-A לכניסה שלך

101

עם Axx מול xx שקול להתחמק בסדרה זאת כדי לשמור על ה- A ככניסה כאשר אתה באמת צריך את זה.

108

עם K54 מול 632 או Q54 מול  632נסה לסדר להיות השחקן האחרון לשחק ולא השני עם ה-K שלך או ה-Q,תופעה זו ידועה בשם משחק התחמקות. אתה צריך לגרום לכך שההובלה תבוא כל הדרך מסביב ל-K או ל-Q וכך לתת לזה קצת סיכוי של ביצוע.

160

קצר בכניסות לדומם או לידך, נסה להתחמק סיבוב ולשמור ה-A בדומם. במצבים כמו זה שבו אין כניסה חיצונית:

AQ765

K93                                    J42

T8

שחק נמוך מהדרום ומהצפון ובפעם הבאה שתחזור להוביל קח עכשיו עקיפה דרך מערב בתקווה שהסדרה מתחלקת טוב בשבילך אם זאת הדרך היחידה שלך אל ההצלחה.

168

היריב מוביל כנגד חוזה 3NT ובין ידך לבין הדומם יש לך גם את ה-A וגם את ה-K במצב כזה:

A 5 4

 Q   הובלה

K 7

אם אתה צריך לוותר על ההובלה פעמיים, לבסס את הסדרה שלך, אז התחמק לסיבוב אחד, לחתוך את התקשורת בין 2 המגנים.

283

אם היריב מוביל Q מ-QJ9 ולך, ככרוז, יש AKT4 בצורה חלקה התחמק בסיבוב הראשון ומגן זה עשוי גם לשחק קלף אחר בסדרה ואתה תקבל 3 לקיחות מהתחבולה שלך.

Bols expert tips:

3

כאשר עליך לפתח סדרה רעועה ובמיוחד בשליט, שקול האם תוכל לבצע עקיפה פנימית (intra-finesse) על ידי התחמקות עם 8 או 9 בסיבוב הראשון.

5

אם אינך בטוח כיצד להמשיך לאחר שזכית בסיבוב, עליך לשקול להתחמק. אבל ישנם מקרים רבים כאשר לא יהיה לך הזמן לשקול ולהתבונן לאחר שתתעורר ההזדמנות-ההתחמקות תהיה יעילה רק אם באפשרותך לבצע אותה בצורה חלקה, להשאיר הכרוז בספק היכן נמצא הקלף הגבוה. באופן כללי, גם, מגן עם AJTx בסדרת השליט צריך להתחמק בסיבוב הראשון. המשחק הוא מוצלח במיוחד כאשר הכרוז משחק בגובה נמוך עם סדרת שליט רעועה.

10

אם אינך יכול לראות את עצמך מכה את החוזה על ידי זכייה בלקיחה, התחמק – גם אם זה יעלה בלקיחה.

כולכם מכירים את המצב שבו אתה יושב מעל ה- K-Q-T  בדומם עם Axx. כאשר הכרוז מוביל לכיוון ה-K אתה בצורה חלקה משחק קלף נמוך. בסיבוב הבא ייתכן שהכרוז יטעה, ולפחות "הפצת" את אי הוודאות. כמה מכם הולכתם שולל את הכרוז על ידי התחמקות עם ה-K בעת החזקת AQJxx. אולי הכרוז לאחר מכן יבזבז כניסה, או ישחרר קלף שומר, כדי להיכנס לידו במטרה לבצע עקיפה נוספת. משחקים כאלה הם עדיין יעילים יותר כאשר המגן יושב מעל היד הסגורה. "אלה הם בעלי ערך – אכן, חיוני, בתחבולות. אבל הם לעיתים רחוקות מאוד מסוכנים או בלתי צפויים. לתחום הזה אתה באמת לא מגיע עד שאתה מוכן באמת להקריב קלף  מנצח, אתה חייב להיות מוכן בכוונה לתת לקיחה באפשרות של הטעיית הכרוז.

63

התחמק כאשר אין לך A בכל פעם שבדומם יש סדרה כגון AQT9x או KQT9x, ונראה כי הוא קצר בכניסות, היה מוכן לעכב עם Jx. ייתכן גם שתגלה שזו "מכלול יצירתו של גבר נועז" המציע את הסיכוי היחיד האמיתי של מניעת הכרוז מהכנסת סדרה ארוכה. הגנה מוצלחת דורשת לעיתים קרובות לנקוט את כל האמצעים האפשריים כדי לסגור את הסדרה הארוכה שבדומם. אתה חייב לעשות את כל מה שאתה יכול כדי לקלקל התקשורת של הכרוז. כאשר אתה יושב מעל KQT9x שבדומם, תוכל, כעניין כמו מובן מאליו, לעכב את עם AJx כאשר משוחק ה-K שבדומם. אבל כאשר עוקפים עם ה-T? העמדה היא למעשה אותו הדבר; כדי לחסל את הסדרה ייתכן שיהיה צורך לעכב, לשכנע את הכרוז לעקוף עם ה-9 בפעם הבאה. אם אתה מנצח את ה-T עם ה-J תהיה לו תקשורת טובה יותר, כמובן. ייתכן כי צריך לפעמים לעכב את ה-J גם כאשר אינך מחזיק את ה-A. אתה תגלה כי ניתן להשיג תוצאות יוצאות מן הכלל.

מקור: Harold Schogger

בברכה,

גבי לוי

אודות Gabi

כתוב תגובה

למעלה
נגישות