אתה נמצא כאן: ראשי / אזור הכתבות באתר / יד שנייה בברידג'

יד שנייה בברידג'

פורסם ביום 31.10.2012; עודכן ביום 19.12.2017

מהות העדכון: נוספה מצגת ונוספו טיפים וקישורים לכתבות ולשיעורים

וכעת, בהמשך לכתבות " המושב הרביעי " ו " יד שלישית בברידג' ", ולבקשות הגולשים, מגיע תורה של כתבת " יד שנייה בברידג' ".

לקישור לכתבה " המושב הרביעי " – לחץ כאן; לקישור לכתבה " יד שלישית בברידג' " – לחץ כאן

ובאופן טבעי, ובאווירה קסומה, לקישור לשיר " Second Hand Rose " מהמחזמר " Funny Girl " (מצחיקונת) בביצועה של Barbra Streisand - לחץ כאן ולביצוע של Dean Martin - לחץ כאן

ולאוהבי הנוסטלגיה, לקישור לביצוע השיר משנת 1921 ע"י Vaughn De Leath- לחץ כאן

הגדרת יד שנייה:

1. השחקן שהוא השני לקבל את ההזדמנות להכריז או השחקן בצד שמאל של המחלק;

2. השחקן השני לשחק לקיחה.

(bridgeguys)

קווים מנחים למגן: אם היית הולך ללמוד רק שני כללים למשחק היד השנייה, הם יהיו "יד שנייה נמוך" ו "כסה מכובד עם מכובד". כללים אלה נועדו למקסם את מספר הלקיחות שאתה תיקח בסדרה.

ההיגיון: שחק יד שנייה נמוך בכדי להשתמש במכובדים שלך ללכוד את מכובדי היריב. זכור אסים נועדו לקחת מלכים ומלכות, ולא קלפי 2 ו-3. (web2.acbl)

וגם: ביד שנייה שחק קלף נמוך במהירות כדי שלא להסגיר מידע.

האימרה " יד שנייה, נמוך " היא עצה כללית טובה, אבל, כפי שכולנו יודעים, יש לה חריגים רבים. חלק מהידועים יותר כוללים:

 1. לקחת את הלקיחה הקובעת.
 2. פיצול מכובדים לקידום לקיחה עבור עצמי או שותפי.
 3. זכייה בלקיחה על מנת לחזור להובלת השותף.
 4. ביטול חסימה למנוע את ה-endplay

לקישור לכתבה " משחק היד השנייה: עקיפות – הכרוז וההגנה – הובל לכיוון זוכים אפשריים  " – לחץ כאן

אולם, עפ"י הנסיבות, יש לשחק לעתים " יד שנייה גבוה ויד שלישית נמוך " (למניעת כניסות לדומם).
לדוגמה, תניח שהכרוז מוביל לכיוון QX בדומם, ויש לך את האס. אולי זה לא משנה אם אתה משחק את האס שלך או לא . לדוגמה, ייתכן שלכרוז יהיו Kx. אבל אם זה כן משנה, והמטרה היחידה שלך היא לזכות בלקיחות רבות ככל האפשר בסדרה זו, אתה צריך לשחק נמוך. לדוגמה, ייתכן שלכרוז יהיו Kxx.

צמצום כניסות: ואולם לפעמים המטרה שלך היא לצמצם/ למנוע מהכרוז את הכניסות ליד השלישית (הדומם). לדוגמה, ייתכן שלכרוז תהיה סדרה ארוכת לבסס בדומם וצריך כניסה לדומם. או שהכרוז צריך שתי כניסות לדומם, אחת לבסס סדרה ארוכה והשנייה לגבות את הזוכים בסדרה ארוכה זאת.

כאשר המטרה היחידה היא לצמצם / למנוע את הכניסות ליד השלישי, שני הכללים למשחק היד השנייה הם הפוכים לחלוטין. אם מכובד הובל, אתה משחק נמוך; אם קלף נמוך מובל, אתה משחק מכובד.

לסיכום, כל אחד יכול לדעת מתי יש סדרה ארוכה בדומם והכרוז זקוק נואשות לכניסות לבסס סדרה ו / או פשוט לפדות את הזוכים. אם יש איום פוטנציאלי בדומם שאתה עלול להיות מסוגל לחנוק בעזרת הקלפים הגבוהים של הכרוז, אז פשוט הפוך את הכללים של משחק היד השניה.

מקור: rfrick – לקישור לכתבה " יד שנייה גבוה ויד שלישית נמוך (למניעת כניסות לדומם) "- לחץ כאן

כללי משחק היד השנייה עפ"י fourseasonsbridge :

עיקרון מספר 1 : יד שנייה לא מנסה לנצח את הלקיחה, אלא אם יש סיבה אסטרטגית להשיג את ההובלה. אם קלף נמוך הובל מידו של הכרוז או מהדומם , זה בדרך כלל טוב ביותר עבור היד השניה לשחק נמוך 'וכך לשמר את הקלפים הגבוהים של המגנים. שותפך ישחק אחרון מביניכם כך שאתה בדרך כלל לא צריך לדאוג שהכרוז יזכה בלקיחה יותר מדי בזול.

עיקרון מספר 2: כאשר אתה מחזיק במכובדים רצופים, לפצל את המכובדים שלך בהגנה טוב יותר מאשר לשחק נמוך ביד השניה. זה יבטיח כי השותפות שלך תקבל את כל הלקיחות שלהן אתם זכאים. עם זאת , אם אין לקיחות בשבילך כדי לקדם לצד שלך, או אם זה עלול לעלות לך בלקיחה לפצל את המכובדים שלך, חזור לעיקרון הכללי של משחק נמוך מהיד השניה.

לקישור לכתבה " משחק היד השנייה " – לחץ כאן

הערת העורך: להשלמת התמונה, שחק " שני גבוה " כאשר:

 1. משחק יד שנייה גבוה יביס את החוזה.
 2. לקחת את ההובלה, כך שתוכל לחזור סדרת השותף.
 3. לכפות על הכרוז לזכות בלקיחה מוקדם מדי.
 4. בידך לקיחות נוספות ובטוחות ע"מ להפיל החוזה.
 5. קיים חשש שאם לא תזכה בעיתוי זה בלקיחה, אתה עלול לא לזכות בה כלל.
 6. ידוע ממהלך ההכרזות כי בידי היריב סדרה ארוכה ואיכותית שעליה ישליך את כל הקלפים המפסידים שלו. בנסיבות אלו, על היד השנייה לעלות אפילו עם ה-A.
לקישור לתרגול וניתוח ידיים בנושא " ronklingerbridge -  Play This Hand With Ron – Exercise 106 " – לחץ כאן

לקישור לכתבה " משחק היד השנייה " – הספריה ומרכז הנצחה קרית טבעון – לחץ כאן

לקישור לכתבה " משחק היד השנייה " – mrbridge – לחץ כאן; לחלק השני – לחץ כאן

לקישור ב-bridgehands של סקר / משאל " Poll #25, In 6C slam: consider finesse, preemptive bidding, second hand play " – לחץ כאן ולשיעור ב-You Tube – לחץ כאן

לקישור לניתוח יד בה יש לשחק " שני גבוה "-  acbl.org - לחץ כאן

לקישור לשיעור 5 – " יד שנייה נמוך " – בספר " Play of the Hand in the 21st Century " (מעמ' 124) - לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Covering Honour Leads " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Second Hand Low' Is Good Advice' " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " הגנה – המשחק הנכון של היד השנייה " – לחץ כאן

טיפים למשחק היד השנייה:

-

הובלה לכיוון הדומםכשהדומם נמצא לשמאלכם (יד שנייה), שחקו לחוזק הדומם וכשהדומם נמצא מימינכם (יד רביעית), שחקו לחולשת הדומם.

13

אחרי ששותפך פותח את ההכרזה והיד השנייה overcalls 1NT להראות  כוח של הכרזת הפתיחה 1NT , הכרז double עונשין אם יש לך HCP 9 או יותר. הכרזת סדרה שוללת את הכוח להכפיל.

14

היה סבלני במיוחד כאשר הינך מגן – הבעיה העיקרית של שחקנים מתחילים עם ההגנה היא שהם ממהרים מדי לקחת את האסים שלהם ואת המלכים. כעת זה נכון וטוב להגיד "יד שנייה משחקת נמוך" ו"יד שלישית גבוה" אך פעולה זו אינה די מספיקה. אם שחקן יהיה סבלני מאוד וימתין ללקיחות שלך, אתה תופתע לעיתים קרובות מאוד שההחזקה המקורית שלך AQ9 או AJ8 תעניק לך 2 לקיחות אחת מהן תהיה על רקע שכל עוד אתה סבלני, אל תלך על הקלף הגבוה מוקדם מדי.

33

שקול את השלכת הקלפים. בעת בחירה בין סדרות השליט האפשריות, דמיין את הרצת הסדרה הארוכה, ושאל מה אתה מצפה לזרוק מהיד השנייה. התשובה בדרך כלל תאמר לך אילו סדרת שליט תשרת אותך הכי טוב. גילית במהלך המכרז כי לשותפות שלך יש התאמה של 5-4 בסדרה אחת, וכן התאמה 4-4 אחרת. באיזה מהן עליך לבחור כבסדרת השליט, נאמר, בגובה סלם? העצה מסורתית אומרת לבחור את התאמת ה- 4-4: חיתוך בכל יד יכול לזכות בלקיחה, ואילו עם התאמת 5-4 החיתוך יהיה רווחי רק אם יילקח ביד הקצרה בשליט . אבל עצה זו מפנה את תשומת הלב של השחקנים לסדר העדיפויות הלא נכון. במקום לחשוב על חיתוך, או להניח באופן עיוור כי התאמת 4-4 היא טובה יותר, אתה צריך להתרכז אם ההשלכה על הסדרה הארוכה תוכיח את יעילותה בחוזה NT.

46

כאשר מובילים מהדומם לקחת עקיפה עם כמה מכובדים שווים ביד, עקוף עם השווה או הגבוה ביותר מהשווים.

נניח שיש לך AQJT ביד שלך ו-x-x בדומם. כאשר אתה מוביל נמוך מהדומם השחקן והשני משחק נמוך, שחק את המלכה.

אתה נותן יותר מדי מידע אם אתה משחק T. אם ה-T מפסיד למלך, היד השנייה תדע עדיין יש לך QJ.

אם ה-Q מפסידה ל-K, היד השנייה לא יודעת שיש לך J-T. אם ה-T זוכה  וביד השנייה יש את ה-K, היד השנייה יודעת שעדיין יש לך Q-J. עם זאת, אם ה-Q זוכה, היד השנייה לא יכולה להיות בטוחה שיש לך -J-T.

52

אם יש לך מספר מכובדים שווים ואתה רוצה שהיד השנייה תכסה את המכובד בלקיחה הראשונה, הובל את המכובד הגבוה ביותר השווה שלך.

אם אתה לא רוצה שהיד השנייה תכסה, הובל את המכובד השני הגבוה ביותר שלך, זה עובד!

נניח שיש בידך Q-J-T-9-x בסדרת השליט ובדומם יש K-x-x. אם קיימת סכנה של חיתוך, הובל את ה-J. אם ליד השנייה יש את האס, הוא עשוי להתחמק בחשיבה שלשותף יש את ה-Q והחיתוך עלול ללכת לאיבוד.

נניח שבדומם יש A-Q-x-x ללא כניסה בסדרה צדדית ובידך יש J-T Doubleton. אם אתה צריך שלוש לקיחות בסדרה, הובל את ה-T. היד השנייה המחזיקה את ה-K, נוטה לשחק נמוך בחשיבה שלשותף  יכול להיות ה-J. לאחר מכן תוכל להוביל ה-Q לשלוש לקיחות. אם היד השנייה מכסה, הסדרה נחסמת ואתה יכול לקחת רק שתי לקיחות.

60

משחק " יד שנייה, גבוה " יכול גם להרוס את התקשורת של הכרוז – אם הכרוז מתחמק מהמכובד שלך הוא ייכנע ללקיחה נוספת; אם הוא יזכה הוא יאבד כניסה חיונית. אם בדומם  יש רק קלפים קטנים בסדרה של הכרוז, זה לעתים קרובות נכון לשחק גבוה מהחזקות כמו Jx או אפילו Kxx …

74

בעיות היד השנייה.  תכנן איזה יריב ישחק שני בלקיחה. אתה הכרוז בחוזה ללא שליט, ויש לך התאמה 4-4 בקלאב המכילה AKQJT9 בשתי ידיים. איך היית מתכנן את המשחק בסדרה? אם אתה מאמין שזה אולי לא משנה, המשך לקרוא הלאה. אם סדרת הקלאבס של היריבים מתחלקת 3-2, מגן אחד (א') יצטרך למצוא השלכה אחת על הקלאב, והמגן השני (ב') שתי השלכות. הנקודה החשובה היא שאם הסיבוב הרביעי של הקלאב יובל מהיד שמצד ימין שלו, 2 ההשלכות של המגן (ב') יצטרכו להתבצע לפני שהמגן (א') עשה אפילו אחת. זה יכול להיות יתרון ניכר לכרוז.

105

בבחירה בין עקיפת חיתוך לבין עקיפה פשוטה במרבית הזמן זה נכון ללכת על עקיפת חיתוך שלה כי גם אם אתה לא מצליח אתה נפטר ממפסיד ביד השנייה. כמו כן, כאשר אתה שוקל עקיפת חיתוך או עקיפה פשוטה אתה צריך לבדוק מי היא היד הבטוחה ומי היא היד המסוכנת כאשר אתה עושה זאת.

225

לאחר שהשותף פתח והיד השנייה, ה-RHO-היריב מצד ימין, 1NT overcalls, הכרז double עם HCP 9 או יותר, יש לך יריבים ש"יעלו באש".

226

לאחר ששותפך פתח והיד השנייה, היריב מצד ימין-RHO, 1NT overcalls, הכרזת סדרה חדשה, קפיצה בסדרה חדשה, או קפיצה בסדרת השותף מראות ידיים חלוקתיות חלשות . הכישלון שלך להכפיל, כמו בטיפ # 225, מזהיר את השותף שאתה הכרזת ביד חלוקתית, בניגוד לכוח.

חדש! טיפים נוספים:

179

כולנו יודעים שיד שנייה משחקת נמוך. זה כולל גם במושב השני לא לחתוך. השותף יסיים את הלקיחה אז למה לחתוך לפני השותף שיש לו הזדמנות לשחק. חיתוך במושב השני הוא כמעט אותו הדבר כמו יד שנייה משחקת גבוה שזה כמובן שגוי לחלוטין.

222

הסיבה שהיד השנייה משחקת נמוך כי השותף הוא עדיין שם ויסיים את הלקיחה (יסיים את העבודה).

224

הכלל: יד שנייה משחקת נמוך אומר גם שהיד השנייה שלא צריכה לחתוך לפני שתהיה לשותף הזדמנות לשחק ללקיחה הנוכחית.

233

ביד שנייה אל תמהר לחתוך. ייתכן שלשותף יש קלף גבוה יותר, ולכן אין צורך לחתוך. כמו כן על ידי החיתוך, זה שווה ערך ליד שנייה משחקת גבוה וכפי שכולנו יודעים יד שנייה משחקת נמוך. השותף הוא עדיין שם ללקיחה הנוכחית.

וטיפ " טרי ":

292

כמגן הכלל יד שנייה נמוך כולל לא לחתוך בידיעה כי השותף עדיין יכול לזכות בלקיחה מבלי שאתה תבזבז קלף שליט.

כמגן ביד השנייה יש לשחק בדרך כלל נמוך,  למעט המצבים הבאים "מובן מאליו" ו "פחות מובן מאליו" :

1 . כדי לקחת את הלקיחה הקובעת , לא להיתפס מנמנם.

2 . במהירות כדי לתפוס את ההובלה כדי לתת לשותף חיתוך.

3 . כדי לנצל את הלקיחה שעשויה להיעלם, יש לך K54 ובדומם יש Q7 והכרוז מוביל נמוך מהיד הסגורה.

4 . שימור כניסה אפשרית לידו של השותף, המגן האחר.

חדש! לקישור לכתבה " Second Hand Play on Defense " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבות " Second Hand Play " – לחץ כאן; כאן 

חדש! לקישור לכתבות " Defense – 2nd Hand Play " – לחץ כאן וכאן

חדש! לקישור לשיעור " Lesson 4: Second-Hand Play " לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " : To Cover or Not to Cover, that is the question Defense – Second Hand Play " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Second Hand Play " – הכוללת 20 ניתוחי ידיים  - לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבת "Second Hand " מאת אורן לידור – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבות " Second Hand Play " – לחץ: חלק 1חלק 2

חדש! לקישור לכתבה " Defence – Third Hand and Second Hand Play " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Exceptions to Third Hand High and Second Hand Low " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Playing Second Hand with the Dummy on Your Right " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " ?In bridge, what are some exceptions to “second hand low ” – לחץ כאן

חדש! לקישור לשיעור " Second Hand Play " – לחץ כאן

חדש! לקישור למסמך " Exceptions to Third Hand High and Second Hand Low " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " (Second Hand High and Third Hand Low (to Prevent Entries to Dummy " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " Second Hand Play on Defense " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " ?Second hand plays " – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " יד שנייה נמוך " – לחץ כאן

חדש! לקישור למצגת " 2nd and 3rd Hand Defensive Play " – לחץ כאן

חדש! לקישור למצגת " second hand high " – לחץ כאן ולכתבה – לחץ כאן

חדש! לקישור לכתבה " second hand low " -לחץ כאן

בין המקורות:

H. Schogger; Richmondbridge ; kantarbridge;Sam’s Golden Rules; fourseasonsbridge;Rich Waugh- clairebridge

ולסיום, קצת הומור של אדגר קפלן:

 1. " לשחק שני נמוך=הדרך הקלה ביותר להפסיד את האסים שלכם בהגנה ".
 2. " הם חמקו ממלכודת של הכרזת סלאם ביד השנייה, כדי לפצות על זה שהם החמיצו בראשונה".

בברכה,

גבי לוי

אודות Gabi

כתוב תגובה

למעלה